Χριστουγεννιάτικο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με την παιδαγωγό-εμψυχώτρια θεατρικής αγωγής Μαρία Λαγωνίκα.
Στο πρόγραμμα αυτό τα παιδιά θα ανακαλύψουν την ιστορία της γραφής, βοηθώντας τον Άγιο Βασίλη να ταξινομήσει και να αποκρυπτογραφήσει τα γράμματα που του στέλνουν. Μια τοιχογραφία του προϊστορικού κόσμου, μια πήλινη πινακίδα με τη σφηνοειδή γραφή και ένα κομμάτι πάπυρου με την ιερογλυφική γραφή θα αποτελέσουν την αφορμή ώστε να γίνει κατανοητή η αναγκαιότητα της χρήσης της γραφής ως μια προσπάθεια του ανθρώπου να μεταφέρει τις σκέψεις του σε συνανθρώπους του.
Το θεατρικό παιχνίδι, ως κύριο εργαλείο στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, θα βοηθήσει τα παιδιά να εκφραστούν με το σώμα τους, να ανακαλύψουν το παιχνίδι των ρόλων και να γνωρίσουν τα υλικά της γραφής μέσα στο χρόνο.
Διάρκεια 60 λεπτά. Για παιδιά Νηπιαγωγείου, Α’ και Β’ Δημοτικού
Είσοδος ελεύθερη. Απαραίτητη είναι η δήλωση συμμετοχής και μέχρι εξαντλήσεως των θέσεων, στα τηλέφωνα της Βιβλιοθήκης 210 94.69.631-32 (Δευτέρα έως Πέμπτη: 8:30-20:00, Παρασκευή και Σάββατο: 8:30-15:30).