Διάλεξη της δρος Αλεξάνδρας Κωνσταντινίδου (Πανεπιστήμιο Leiden) με θέμα «Ιστορίες για αγγεία και αγγεία με ιστορία. Ο μοναχισμός της Κάτω Αιγύπτου μέσα από κεραμική και κείμενα».
Η διάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο σειράς επιστημονικών διαλέξεων για την κεραμική της Ύστερης Αρχαιότητας που διοργανώνει το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης με αφετηρία τη Συλλογή Βυζαντινής Κεραμικής και Μικροτεχνίας
Οι διαλέξεις απευθύνονται σε φοιτητές προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου, αλλά και σε ένα ευρύτερο ενδιαφερόμενο κοινό. Μετά το τέλος κάθε διάλεξης θα πραγματοποιούνται κατά περίπτωση πρακτικές ασκήσεις σε εκθέματα του Μουσείου.
Είσοδος ελεύθερη.